Kentsel Dönüşüm Felç Geçirmiştir

İzmir Müteahhitler Derneği Başkanı ve Kahraman Yapı Marketleri Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kahraman, İzmir'de kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Ülke genelinde inşaat sektörünün bir takım sorunları olduğunu belirten Kahraman, İzmir'in de imar planlarıyla ilgili kendine has sorunlarının olduğunu söyledi.  

Konak'taki kentsel dönüşüm bölgesi olan Manhattan'ın imarlarının tekrar durdurulduğunu dile getiren Kahraman, "Bu bölge için Büyükşehir meclisinde tekrar karar alınacak. İzmir'de kentsel dönüşüm maalesef istediğimiz gibi gitmiyor. Tam anlamıyla kentsel dönüşüm İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Uzundere'de gerçekleştirdiği 300 konutluk bir proje ve bu projeyle belediye 8-10 yıldır uğraşıyor. Aslında bu tür projeyi küçük bir müteahhit bile 2 yılda yapabilir" diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM UZLAŞMA KÜLTÜRÜYLE  100 YILDA BİTMEZ

Kentsel dönüşüm projelerinin,  uzlaşma kültürüyle 100 yılda bitmeyeceğini, kentsel dönüşümün hem resen hem de uzlaşmayla yürütülmesi gerektiğini iddia eden Kahraman, "Şu anki mantıkla kentsel dönüşümleri  500 yılda bitiremeyiz.  Büyükşehir Uzundere projesiyle arsa sahiplerine yüzde 55  arsa sahiplerine kalmak üzere, yüzde 100 uzlaşıyı 8 yılda bitiriyorsa;  kentsel dönüşüm projelerini bu şekilde 500 yılda bitiremeyiz. Kaldı ki bölgede kat karşılığı oranlar yüzde 35-40 civarlarında. Şu anda yapılan bu proje, birkaç sefer ihaleye de çıktı. Bu ihalelerden sonra belki de hatıra binaen yapılmış bir proje diyoruz." dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YANLIŞLARLA FELÇ GEÇİRDİ

İzmir'deki yapılar afet riski taşıdığı için kentsel dönüşümde çok hızlı hareket edilmesi gerektiğini belirten Kahraman, "Kısaca; kentsel dönüşüm yasası revize edilmeli ve kentsel dönüşüm desteklenmelidir. Biz müteahhitler olarak, dernek olarak, federasyon olarak, konfederasyon olarak, hazırız 10 binlerce konut yapmaya. Yeter ki bir an önce kentsel dönüşüm yasaları geliştirilsin. Kentsel dönüşüm yasası süreç içinde yanlış uygulamalarla felç geçirdi" dedi.

BAKAN ÖZHASEKİ DESTEK VERECEĞİNİ SÖYLEDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin de kentsel dönüşüm yasasının revize edilmesi gerektiğinin farkında olduğunu belirten Kahraman, "Bakanımız, kentsel dönüşüm projesi yapan müteahhitlere de destek verileceğini belirtti. Bakanımızın bu sözleri sektör adına umut verici. Bakanımız ayrıca, Ankara'dan masa başı imar yönetmeliği yapılmayacağını, her ile yetki verileceğini, bu yetki çerçevesinde kırmızı çizgilerinin olacağını, her ilin kendine özgü gelenekleriyle imar planlarını yapacağını da beyan etti" diye konuştu.

Kaynak: http://www.izmirhabermerkezi.com/kentsel-donusum-felc-gecirmistir/1417/

BASINDA İMDER