Kahraman: Tek Adı Var "İmar Barışı"

İzmir Ticaret Odası 67. İnşaat Yapım ve Onarım Komitesi ile İzmir Müteahhitler Derneği’nin düzenlediği ‘imar barışı’ ile ilgili bilgilendirme toplantısı İZTO Meclis Salonunda gerçekleşti.

 

Oturumu İZTO Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Aslanoğlu yönetirken açılış konuşmasını İZTO Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Kahraman yaptı.

Ticaret Odası yönetimi olarak İzmir’de yok olan birlikte çalışma kültürünü bu toplantılar vesilesiyle hayata geçireceklerini ifade eden Meclis Üyesi İsmail Kahraman : ”İmar barışı ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği mevcut. İmar affı diyenler çok fazla. İmar barışı aslında mülkiyet sorunları, riskli yapı stoklarının tespiti, kentsel dönüşüme kaynak oluşturma gibi pek çok konuyu kapsıyor” dedi.

Tek Adı Var “İmar Barışı”…

Toplantıda İmar Barışı konusunda açıklamalarda bulunan ve konu hakkında bilgi kirliliği olduğunu ifade eden Çevre Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan “Çok ciddi yorumlar var, bilgi kirliliği var. Barış mı? Af mı? Göreceli olarak değerlendirmeye bağlı olarak değişiyor. Yasanın özüne baktığımız zaman tek adı var “imar barışı”. Açık yüreklilikle aftan farklı yönlerini de sizinle paylaşacağım.”dedi.

 

Yapılaşma Sorunu Yüzde 65’lerde…

Ülke genelindeki yapılaşma sorununa dikkat çeken Selahattin Varan  “Ülkemizde yapılaşma sorunun yüzde 65 seviyelerinde olduğunu biliyoruz. Bunun için İmar Barışı ile sorunları gidermek için çalışıyoruz. İzmir genelinde mahalleler dahil olmak üzere her yere ulaştık. Şu anda eksikliklerimiz var. Bazı konular hala daha açıklığa kavuşturulmamış. Vatandaşın mağdur edilmemesi için çalışıyoruz. Vatandaşın lehinde olacak şekilde düzenlemelerin yapılmasını sağlıyoruz. 1950’li yılardan 2000’li yıllara geldiğimizde büyük bir sirkülasyon oldu. 1950’li yıllarda kırsal kesimde yaşayanların yüzde 80, şehirde yaşayanların oranı yüzde 20 idi. 2000’li yıllara geldiğimizde ise tamamen tersine döndüğünü görüyoruz. Kırsalda yaşayanların oranı yüzde 8, şehirde yaşayanların yüzde 92’lere ulaşmış durumda. Bu ciddi bir sirkülasyon demektir.” şeklinde konuştu.

İmar Barışı ile iyi bir planlama yapılması gerektiğini ve adaletsizlik yapılmaması gerektiğini ifade eden  Varan, “Mesele iyi bir planlama. Planlama olmadığı yerde kargaşa oluyor. Uygulamadan kimi vatandaş memnunken kimileri memnun olmuyor. Adaletli bir şekilde olmalı bu işlemler yapılmalı. Plan bir kısım alanları kapsayıp bir kısım alanları kapsamayacak şekilde olmalı. Yapılaşma sorunun yüzde 65 seviyelerinde olduğu ülkemizde bakanlık kentsel dönüşümü devre soktu. Vatandaşımızın memnuniyet seviyesi yüksek. Artık geldiğimiz noktada geriye gidiş yok. Deprem olunca dizlerimizi dövüyoruz. Yüzde 65 i kaçak ve denetimsiz bir yapılaşma olan bir ülkede dizlerimizi döveriz. Bir an önce afet riski alanların dönüştürülmesi gerekiyor. O yüzden bütün şehirleri dönüştüreceğiz. Deprem olduğunda vatandaşımız konutunda kahvesini yudumlayabilecek şekilde yapılar olmalı” dedi.

Konuşmasında imar barışı ve başvurunun nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgi veren Çevre Şehircilik İzmir İl Müdürü Selahattin Varan, İZTO’nun zemin katında kurulacak masa ile eğitimli personelin Pazartesi gününden itibaren imar barışı konusunda hizmet vermeye başlayacağını sözlerine ekledi.

 

 

Tüm Haberler


Foto Galeri

tümünü göster